Yazılım Mühendisliği Zor Mu?

• Arkadaslar aranizda yazilim muendisligi okuyan var mi? Nasil bir bolum zorluklari var mi?

Okumadım ama okuyan arkadaşım var. Ayrıca konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum.

Türkiye’de yazılım mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği arasında belirgin farklar yok. Zaten ders programlarına bakarsan 3-5 ders fark ettiğini göreceksin. Ben yazılım mühendisliği yerine, köklü bir okulda bilgisayar mühendisliği hedeflerdim.

Yazılım, eğer seviyorsan, zor gelecek bir meslek dalı değil. Öyle başarılı olmak için doğuştan yetenek gerektirmiyor. Biraz meraklı biriysen her şey mümkün. Tıp gibi düşünebilirsin. Belli başlı şeyleri öğrendikten sonra doğaçlama yapacak fazla alan yok. Doğaçlamayı şöyle yapabilirsin; bir girişim kurarak.

Akademisyen olmak istersen de sağlam matematik istiyor. (Gerçi hangi mühendislik istemiyor ki?) EE’ye göre çok daha kolay, hatta Türkiye’de şartlar gereği çoğu EE’cinin yazılımla uğraştığını düşünürsek, ağır EE dersleri yerine yazılım-bilgisayar müh. daha iyi bir seçim.

Zorlukları nedir;
    Sürekli koşmak zorundasın, sürekli değişim var. Her geçen gün karmaşıklık artıyor. (Zorluk anlamında değil, tıp gibi, alt dallara doğru uzmanlıklar açılıyor, ‘one man show’ yapamıyorsun.)

Daha spesifik soru sorabilirsen, daha net cevap verebilirim.

Edit: birkaç typo düzelttim.

Yorumunuz için teşekkür ederim.Ben meslek lisesi bilişim teknolojileri okudum ve lisede veb tasarım ve programlama derslerini çok sevdim(öğretmenlerim sayesinde :blush:)Yazılım mühendisligini kendimi bu yönde geliştirmek için istiyorum;ama bu bölümü okuduktan sonra nasıl bi yerde çalışırım, neler yaparım bilemiyorum.Arkadaşnız bölümden memnun mu ?
    Alt dallar derken? Bir de üniversite ayri bölüm seciliyor mu(web tasarım ,grafik animasyon )bunlardan birini seçipte o yöndemi kendimizi gelistiriceğiz yoksa her ikisinidemi görücez.

Geç cevap için kusura bakma tamamen unutmuşum burayı. Biraz uzatayım o zaman.

Bu yönde geliştirmek istiyorsan, sağlam bir İngilizce şart. Sağlam bir İngilizce’den sonra ise önün oldukça açık, yazılımla uğraşmak sanırım en az masraflı mühendisliklerden biri. Mesela Github Education Pack ile öğrencilere ücretsiz olarak, 1000$'a yakın masraf olacak paketleri ücretsiz veriyor. Eğer öğrenci isen App Store’lara (Android Play Market, Windows Phone, Apple App Store) uygulamanı koymak için vereceğin 100$'dan kurtuluyorsun. Ya da Azure ile birçok pahalı paketi ücretsiz olarak kullanabiliyorsun. Ya da tutorial, eğitim içeriklerine ücretsiz veya çok uygun fiyatlarla ulaşabiliyorsun. Torrent, warez imkanlarının çeşitliliğine hiç girmiyorum. Hatta şöyle klişe bir örnek vardır, Türkiye’den çıkan makine mühendisinin Volkswagen’da çalışması için çabalaması gereken eşik, yazılım-bilgisayar mühendisliğinde daha düşüktür.

Benim bilgisayar mühendisliği seçimimde bu faktörler oldukça etkili. Yurtdışı imkanlarına, uluslararası çalışma kapıları ardına kadar açık.

Bölümden memnuniyet ise şöyle ki, ben mesela okulumdan memnun değilim. Köklü bir okul olmasına rağmen memnun değilim, ve bu yıl değiştirmek için sınava giriyorum. BOUN, Bilkent, Sabancı gibi ilk 5’teki okulları hedefliyorum. Okulların öğrencilerine sunduğu imkanlar, o bölümdeki akademisyenlerin eforu ve rektörle uyumu ile paralel oluyor. Devlet okulları istisnalar hariç bu açıdan geride. Yeni vakıf üniversiteleri oturmuş değil. Ama bu demek değildir ki, ilk 5’i dışından mezun olanlar iş yapamaz. Pekala üniversite bile okumayıp, 3k maaşla çalışan arkadaşım var. Ben ise hala okuyorum. Ama herkesin gelecek planları, beklentileri ve hedefleri farklı.

Reyyan bir kadın ismi olduğundan ona değineyim. Kadın yazılımcı olmak dünyanın* her* tarafında* zordur. Toplum yapımızda kadınların çalışmasına bakış henüz medenileşmemişken Türkiye’de ise daha da zordur. Ama bu moral bozmasın, çalışılabilecek yerlerin sayısı ve hemcins meslektaşlarınızın sayısı her geçen artıyor. Tüm sorunlara rağmen, diğer meslek dallarına kıyasla, yazılım alanında çalışan kadınların birçok açıdan avantajlı olduğunu düşünüyorum. Ama zorlukları şimdiden araştırın hazır olun.

Alt dalları ise şöyle açayım. Önceleri HTML web sitesi yapmak için yeterliydi. Basit bir .html uzantılı dosyayı sunucuya yüklemek ile “web siteniz yayına açılmış” oluyordu. Sonları buna tasarım ekleyelim dediler. CSS çıktı. Derken kullanıcılardan veri girişi de yapalım dediler. PHP, ASP doğdu. Sonra verileri şifreleleyim, kem gözlerden sakınsın dedik, SSL/TLS çıktı. Bu verileri saklayalım dediler, databaseler, MySQL çıktı. Derken FTP’den copy-paste de neymiş, continous integration yapalım, dediler. Daha sonra bunlar da kesmemeye başladı, bilgisayara girdileri verip, bu adımları uygulamasını beklemek yetersiz gelmeye başladı. Sonra dedik ki, biz ona ilişkileri açıklayalım, o kendisi nasıl hesaplayacağını bulsun. Ve fonksiyonel programlama doğdu. Ve bu evrim hala devam ediyor.

Bir doktor ilk 6 yıl okulda, her dalda staj yapar, her dalın temel bilgilerini kapar. En azından düşünme metodolojisini öğrenir. Sonra ise TUS’a girer, radyolog mu olur, nörolog mu olur, bilemeyiz. Uzmanlığı seçtiği yönde gelişir. Bilgisayar da bu yöne doğru gidiyor. Her geçen gün spesifikleşiyor. Dolayısıyla, öğrenci iken tüm branşlara göz atıp, 101 dediğimiz temel bilgileri araştırıp, ilgi alanınıza girenleri kurcalamaya devam etmek.

Kriptoloji, web tasarımı, mobil yazılım, kurumsal yazılımlar, yapay zeka… diğer alt dallar. Gözatmak için ise Coursera, edX, MIT OpenCourseWare, hatta Khan Academy. Buralarda temel bilgileri, Harvard’daki profesörden, Cambridge’deki doçentten alabilirsiniz. Yine yazılım-bilgisayarın diğer branşlara oranla ciddi bir artısı da budur. Bilgisayara dair bilgiler oldukça şeffaftır.

Önemli değil,tekrardan teşekkür ederim.
    İngilizce konusun da pek iyi değilimdir aslında ama onuda geliştiririm zamanla.
    Evet bir bayanım nedense ben yazılım mühendisliği okumak istiyorum dediğimde genelde bir bayan için zor olduğu söyleniyor.Ama ben yazılımla gayet mutlu oluyorum.
    Zor diye sevdiğim bir şeyden vazgeçmeyi düşünmüyorum.
    Her işin nasılsa bir zorluğu vardır.
    Niçin okulunuzdan memnun değilsiniz acaba sorabilir miyim?
    İnşAllah sizde hayalinizdeki yerlere varırsınız.
    Başarılar dilerim.

İngilizce paralel öğrenebileceğiniz bir çalışma olacak. “Hadi bu ay oturup İngilizce öğreneyim” diyemezsiniz. Yazılımla ilgilendiğiniz sürece sürekli İngilizcenizi de geliştireceksiniz.

Avukatlık tercih edince, “kadın için zor, çok tehdit alırsın”, tıp seçince “kadın için zor, nöbetler, hastalar, hasta akrabaları, ooo”, öğretmenlik seçince “kadın için zor, öğrenciler eskisi gibi terbiyeli değil, canavar falan”… Evet kolay meslek yok, her mesleğin kendi çapında erkek için de kadın için de zorlukları var. Bu konu hakkında Kadın Yazılımcı gibi yerlere ulaşmanız, sektördeki çalışanlara sormanız daha faydalı olur. Hatta bence Kadın Yazılımcı’ya bir mail atın, en azından tercih sürecine kadar liselerdeki yazılım tercih edeceklerin aklındaki sorulara cevap verecek belki birkaç yazı hazırlarlar.

Üniversitelerin öğrencilere sundukları imkanlar çok çeşitli açılardan değerlendirilir. Bir üniversitenin puan sıralamasında üstlerde olması, o öğrenciye o bölümde iyi şartlar sunabileceğini göstermez. Bölümdeki akademisyenlerin, dekanın, öğrencilerin uyum içinde çalışması gerekir. Öğrenci kulüplerinin çabalaması gerekir. Şirketlerin o üniversiteden öğrenci kapmak için sıraya geçiyor olması gerekir. Üniversite yönetimi, öğrencilerine konferanslar gibi etkinliklerde yardımcı olması, hatta kendisi ön ayak olması gerekir. Akademisyenlerin çabalıyor, çalışıyor olması gerekir. Bunlar da yoksa öğrencilerin günü kurtarmaktan fazlasını düşünmesi beklenir.

Ben tercih yaparken, bu kadar çok açıdan zayıf kalacağını düşünmemiş, beklememiştim. Arkadaşlarım, tanıdıklarım, gördüklerim üzerinden karşılaştırdığım kadarıyla ilk 5’teki üni’ler benimkinden daha ileride. Ve benim 2-3 yılımın çöp olacak olması bu değişikliğin bana sunacağı-sunabileceği fırsatlar karşısında önemsiz bir kayıp olacak.

Teşekkürler, size de başarılar.

Ben 11. sınıf öğrencisiyim. bugüne kadar hep kendime güvenerek öz güvenim tam bir şekilde çalıştım sınavlarımın hepsine. okul karne ortalamalarım kötü değil hatta ygs lys korkusuyla 11. sınıfın 1. döneminde çalışıp takdir aldım. ama çevremdekiler meslek lisesinde olduğum için sınavların kolay oldugunu anadolu liselerindeki derslerin daha agır oldugunu ve onlarla aynı düzeyde sınava gireceğimizi özellikle de lys de hiç görmediğimiz konularla ilgili sınava gireceğimizi söyleyerek özgüvenimi kırdılar. şimdiye kadar yaparım diyip gözümde büyütmezken artık korkuyorum. sınava girmeme tam 1 sene var bilgisayar mühendisliği istiyorum. bu bölüm matematik istiyor. matematiğim iyi ama meslek lisesinde oldugum için iyi gibi gelmeye basladı. matematik ortalamam 96 dediğimde çünkü meslekdesin diyolar. aslında meslek lisesinde oldugum için üzgün değilim çünkü bilgisayar istediğim bi bölüm . ve bölüm derslerimde kötü sayılmaz. şimdiki sorunum ise anadolu liseleri ile aramızda olan açıkları nasıl kapatacagım. bu dönemin sonunda 12. sınıfa geçtiğim zaman staj da başlayacak okul staj dershane nasıl yapıcam? ve çalışmaya nerden hangi kitapdan nasıl başlamalıyım? bilgisayar mühendisliği için lys ve ygs puanlarım kaç olmalı? hiçbişey bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olucam :slight_smile:

Eğer vakit bulabilirse asıl ygs-lys konularına çalışırsan yapabilirsin, anadolu’da olsa fen’de olsa sınava çok iyi hazırlayamayabiliyor ama eğer gerçekten başarmak istiyorsan, elinden geleni yapacağından şüphem yok, bilgisayar mühendisliği bölümü gerçekten fazla , istenmeyecek kadar çok düşük puanlara’da var devlet üniversiteleri, yüksek puanlara’da taban puanlar diye yazarak araştırabilirsiniz :smile:
    Ygs %40, lys %60 etkiler ana puanı

Hocam öncelikle merhabalar bu mesajıma bakar mısınız bilmiyorum ama genede yazmak istiyorum çünkü bende yazılım mühendisliği okuma hevesi çok uzun bir zamandır var. Nasıl desem yani aslında bilgisayarın hemen hemen her bölümüne dair başarım ve hevesim oldukça yüksektir :slight_smile: Şöyle söyliyim ben 16 yaşındayım ve yaklaşık 8 senedir bilgisayarla uğraşıyorum. Daha önce hobi olarak grafik tasarımıyla uğraşmışlığım oldu. Bazı büyük sosyal medya sayfa grup vs. kapak tasarımı ve bir çok içerik üretiminin reklamını tasarımını yapmışımdır. Ondan sonra da hobimi paraya dönüştürmek amacı ile daha doğrusu kar elde etmek amacıyla biraz daha parayla olucak şeylere yöneldim. Kendimi fotoğrafçılık alanına ittim çünkü basit bir iş. Asıl fotoğrafçılığı zor yapan şey, günümüzde hemen hemen herkesin bildiği Adobe Photoshop CS6 programı ile bu merakımı yeteneğimi hobimi paraya çevirdim oldukçada başarılı oldu. Ama liseye başladıktan sonra fotoğrafçılık veya tasarımla bir yere gelemeyeceğimi anladım. Türkiyede bu işlere ne saygı var nede değer veriliyor. Öğretmenlerime söylediğimde şiddetle uzak durmamı ve bilgisayarla ilgili başka işlerle uğraşmamı istediler. Başta ingilizce dersi olmak üzere matematik ve fizik dersiyle beraber toplam 3 dersimde oldukça iyiyimdir. İngilizcem gerçekten muazzam derecede iyi olduğunu söyleyen çok hocam oldu. Sizde taktir edersiniz ki 6. sınıftan beri en kötü başarım sınıf birinciliğiydi :slight_smile: Liseye geçtikten sonra yapılan sınavlarda okul birinciliğini bile gördüm. Matematik ve Fizik dersim de 85-100 arası olduğundan gayet iyi durumdayım bilgisayarı ilgilendirecek dersler konusunda. Diğer derslere gelicek olursamda sınıfı geçicek puanı rahat bir şekilde alıyorum. Coğrafya dersi hariç tüm dersi geçiyorum rahat bir şekilde. Ne kendimi kasıyorum nede gece gündüz ders çalışıyorum sadece dersimi derste dinliyorum ve bu bana yetiyor. Bide sınavdan önceki gece yarım saatlik konu tekrarı yaptım mı olay benim için bitmiştir. Size sormak istediğim soru ben bu mesleği yani yazılım mühendisliğini gözümde çok büyütüyorum sebebide alınan maaş konusu. Şimdi her gencin her çocuğun en başta istediği şey hamallık yapmayıp masaüstünde bir işe sahip olup sigortalı bir şekilde çalışıp sağlamda bir maaş almak :slight_smile: sizce ben bu 3 derste 85-100 arası not alıp diğer derslerden de zorlanmadan geçip liseyi bitirsem ve son senemde de güzel bir puan alsam ( En azından ortalama bir üniversiteyi tutturacak kadar.) Bu mesleği okuyabilir miyim? Belki cevap gelmez ama gerçekten çok merak ettim, bu makalede oldukça bilgiliydi elinize yüreğinize sağlık hocam tekrardan hayırlı geceler :slight_smile:

Merhabalar , size bir şey sormak istiyorum.Ben de geçen sene liseden mezun oldum eşit ağırlıktım fakat sözelden bir bölüm için mezuna kaldım.Şuan fikrim değişti yazılım mühendisliği sıcak gelmeye başladı.Aslında fikirlerim de var kafamda.Bilgisayar hakkında hiçbir tarımsal bir şey bilmiyorum.Programlama vs. asla bilmiyorum.Bu üniversiteye girmek için sakıncalı mıdır? Yani hoca biliyormuş varsayiyor mu sizleri mesela? Veya okula gelen herkes 1.sınıfta bu konuda donanımlı veya bilgili miydi? En büyük korkum olaya Fransız kalmak.Ve bana bir şeyler önerirseniz kaynak vs. öğrenmeme yardımcı olacak şeyler. Çok mutlu olurum.

ilk başta biraz zor olsada , bir tane programlma dilini kavradınız mı , tüm dilleri kolayca öğrenirsiniz yazılım soruları