Veterinerlik hakkında

Ben 11.sınıf eşit ağırlığım ama çok aşırı derecede veteriner olmak istiyorum. Sizce seneye sayısala geçsem açığı kapatabilir miyim yoksa imkansız mı?
Bir de veterinerlik okuyan varsa dersler hakkında bilgi almak isterim :slight_smile:

Merhaba veterinerlik okuyan arkadaşım var ondan gördüklerimi seninle paylaşmak istiyorum.Dersler çok ağır(anatomi en zoru)Bir hayvanın kemikleri ile bilgi verirken fosillerini inceliyorlar.Öğrenmeleri gereken bir sürü hayvan var.Mesela sadece bir yaralı kedi nasıl tedavi edilir ona bakmıyorlar kedinin kemikleri,organları…bunlarla ilgileniyorlar.Tıptan daha zor bir bölüm. Tıpta bir canlıyla ilgili bilgi alınırken veterinerlikte birçok hayvan cinsiyle ilgili eğitim alacaksın. Arkadaşıma senin durumundan bahsettim geçmesin dedi.Tabi ilgin varsa o başka tabi :wink:Ama çok zor bölüm olduğunu arkadaşımın sınavlardan haftalar öncesinden çalışmasından anlayabiliyorum.

Bende 11.sınıfım sayısalım bende veterinerlik istiyorum.Üniversite puanları düşük en iyisi 350 fln alıyor ama üniversite eğitimi zormuş,(başka bir forumda bir veterinerle muhabbet ettim)Eğer çok çalısırım dersen yaz beklemeden simdiden fen kimya biyoloji fizik çalısırsan belki olabilir 280 puanla bile veterinerlik bulabilirsin. ama MF3 Ve Ygs2 ile alıyor.Ve suan MF3 fen ağırlıklı fen bölümü matematikten yüksek puan veriyor.Terciği senin kimya bilyoloji derslerinde 9cu sınıfta ve Sbs dönümde notların iyi ise değil eyer o derslerde araştırma yapmayı seviyorsan git(Hayvan sevgisi önemli ama çoğu kişide parası iyi tercih yapıyor)
Seçim senin ;
İstediğinde olmuyacak bir şey yok. Baska sorun varsa sorabilirsin.(Zaten eğitimi hakkında Sena arkadaşımısız bilgi vermiş)

Çok teşekkürler cevaplarınız için evet çok ilgim var hayvanlara ve bu yaz çok sıkı çalışmayı düşünüyorum hedefim İstanbul üniversitesi veya Adnan menderes üniversitesi. En büyük hayalim bir çiftlik açıp kendi kendime yaşamak. Fen dersim kötü ama düzeltebileceğime inanıyorum. Üniversite derslerini tam olarak bilen var mı acaba? Yani sırf hayvana yönelik mi yoksa daha farklı dersler var mı? Aslında merak ettiğim o kadar çok şey var ki :cat:

‘‘Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Eğitimleri süresince öğrenciler; Fizik, Kimya, Zooloji, Botanik, Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, İç Hastalıkları, Cerrahi, Farmakoloji, Parazitoloji, Bakteriyoloji, Hayvan Besleme, Hayvan Yetiştiriciliği, Hayvan Irkları, bunların bakım metotları, hastalıkları, yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi ve Patoloji, Et ve Süt gibi Hayvansal Ürünlerin Muayene ve Teknolojisi, Hayvanların Suni ve Tabii Tohumlama Metotları, üretilmesi, dahiliye, cerrahi, doğum gibi konuları kapsayan dersler almakta ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yapmaktadırlar.’’ İnternetten buldum çok ağır eğitimi varmış zaten ama ben matematik geometri fizik gibi dersleri sevmediğim için kimya ve biyolojiyi çok sevdiğimim için ve araştırma yaptıgım için üniversite çok sıkınıtı çekceğime inanmıyorum :smiley:

Peki benim fizik kimya biyoloji veya matematik derslerinden kaçar tane net yapmam gerekiyor? Özellikle İstanbul üniversitesi için.

Canım merhaba. Benim de abim veteriner hekimlik okuyor Fırat Üniversite’sinde. Ben de aynı şekilde veteriner hekimlik istiyorum. Dersler çok ağır ama inşallah sen de ben de hayalimize ulaşabiliriz :relieved: Bu arada Türkiye’de en iyi veteriner hekimlik eğitimi veren 2 üniversite var. Uludağ üniversitesi ve Fırat üniversitesi. Bu 2 üniversite yurtdışındaki üniversitelerle aynı eğitimi veriyor. Gerçek kemikler üzerinden alıyosunuz eğitimi ve anatomi sınavı zilli sınav oluyor. Umarım ulaşırsın hedefine :blush: Bu arada dediğim gibi abim de Fırat Üniversitesinde okuyor. Okuldan da şehirden de aşırı memnun hiçbir sıkıntı yok ve Elazığ’daki insanlar şehir dışından gelen öğrencilere karşı çok duyarlı ve saygılılar

Ozellikle bi dersten net yapman gerekmiyo kimya neti 1 olup kimya muhendisligi kazanan var bence en onemlisi turkce matematik tyt bundan ibaret tyt puanini turkce mat 30 un ustunde net yaparsan birazda fen ve sosyal cozersin ayt de ise mat yine 30 gibi bir net ve fenden 40 ta en az 20 falan yaparsan ankara universitesi , cerrahpasa , bursa buralar gelir buralar da bu meslek icin en iyileri ben cok arastirma yaptim bende veterinerlik istiyorum ankara uni