TIP İSTİYORUM AMA TEMELİM ÇOK ZAYIF?

Merhabalar. Öncelikle nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Ama kısacası kendimden bahsedeyim. Ben 17 yaşında, 11. sınıfa giden bir sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.

1. sınıftan beri tıp fakültesi hayalimdi. Çok çalışkan bir arkadaşım şu an tıp içim mezuna kaldı. Tıp hayallerimiz onunla başlamıştı. Her neyse, ben 8. sınıfta yaşadığım birtakım olaylardan ötürü hiç, hatta toplasanız 1 - 2 saat oturup çalışmamışımdır. Yine de türkçem iyi olduğu için 325 puan yaptım. Sonra bir temel liseye gidip, 10. sınıfta özel bir sağlık meslek lisesine geçiş yaptım.

Temelim çok zayıf. Daha temel matematiği bile doğru düzgün bilmiyorum ama tıp’ı hedefledim. Eğer çalışırsam akranlarım arasında başarılı olacağıma inancım tam ama temelim olmamasına rağmen sizce 12. sınıfa kadar / veya mezuna kaldıktan sonra, tıp fakültesini kazanmam mümkün müdür? Yoksa boşuna uğraşmamalı mıyım?

YouTube’da birçok konu anlatımlı kanal buldum. Bu yarıyıl tatilinde onlara başlamak istiyorum, ne yapmalıyım? Ailemde Hacettepe tıptan tutun, ÖDTÜ mühendislikte okuyanlar var. Ama onlar en iyi okullarda okudular.

Dershaneye gitmeme rağmen seneye stajım olduğu için boşuna kürek çekmemeli miyim? Zamanında herkes çalışacağıma inandı ama çalışmadım. Şu an oturup adam akıllı çalışacağıma inanan insan yok denecek kadar az. Oturup çalışmak için istek gelmiyor çünkü…

Umarım karmaşık durumumu anlamışsınızdır…

Güzel kardeşim ilk başta ümitsizliğini yenmelisin. Biz Türk milleti olarak ümitsizliğimiz yüzünden başarısızlığı kabulleniyoruz. Bugüne kadar isteyipte başaran çok. İşin zor olabilir başarmak senın elinde. Tıp kazanman imkansız değil. Sadece nasıl çalışacağını bilmiyorsun galiba. Kendine destek al ve haftalık bi programın olsun ve gunluk bı soru limitin. Top sende engellerden korkma dostum kendine iyi bak…

teşekkür ederim… Umarım dediğiniz gibi olur

1. Ve 10. Sınıf konu anlatımlı kitaplar al. Ordan tüm konuları halledersin. Tonguç akademi izleyebilirsin. Bu 3 cümleyi yaparsan halledilir her şey :slight_smile:

önemli olan zaten zoru başarabilmektir. Her şeye rağmen çalışmaya devam et temelin kötü anladığım kadarıyla o yüzden ilk tyt’i -9 ve 10.sınıf- bitirmen gerektiğini düşünüyorum eğer temeli halledersen ve birazcık da hırsla her şeyi yapabilirsin eğer istediğin gibi olmazsa da mezuna kalıp tekrar deneyebilirsin kaybedecek pek bir şeyin yok. Çalışmaya devam :blush:

İstersen her şeyi yapabilirsin. Önce temeli sağlamlaştırmaya çalış sonrası zaten kendiliğinden gelir. O okullarda okuyanlar da çalışarak oraya geldiler. Kendine inancını kaybetme bir yerden başlarsan devamı gelir :blush::+1:

Çok çalış gerçekten çalış asla hiç bir şey sana engel olamaz o zaman ümitsizliğe kapilma… Onlarin temeli iyi onlar çok çalışıp tıp kazaniyorsa sen daha çok çalış sen de kazan… çalışan her zaman kazanır