Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilgi

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin şüphesiz ki sınıf öğretmenini unutmaz.Ortaokul,lise ve üniversite öğretmenleri çok iyi olmadıkça hatırlanmaz.Sınıf öğretmeni iyi ya da kötü olsun muhakkak hatırlanır.Sınıf öğretmenliği seçmemin belki de en önemli sebebi bu :yum:

Gelelim sınıf öğretmenliği nasıl bir bölümdür konusuna.Halk arasında '‘yata yata geçen öğrenciler topluluğu’'olarak anılır.Aslında pek de haksız bir tanımlama değildir.Birinci sınıfın derslerinin çoğu ygs konularını barındırır ve dersler alabildiğine basit işlenir.Matematik sınavında rasyonel sayılar,coğrafyada harita bilgisi,tarihte uygarlıklar…sorulur.Birinci sınıf daha çok teorik dersleri içerir ve bir nevi hatırlatmadır. :wink: İkinci sınıfa gelince eğlence başlar.Müzik dersinde flüt çalınır,resim dersinde parmak boya yapılır,çocuk edebiyatı dersinde masal okunur…Kısaca çocukluğa bir geri dönüş yapılır.Derslerin ne kadar eğlenceli geçtiğini eğitim fakültesine girer girmez öğrencilerin yüzündeki tebessümden anlayabilirsiniz!Üçüncü sınıf(o zamanı iple çekiyorum)staj zamanıdır.Beyaz önlükler giyilir ve ayna karşısında provalar yapılmaya başlanır artık teorik derslerden kurtulup pratiğe dökme vaktidir.Küçücük elleriyle yazı yazmaya çalışan miniklere yardım etmenin vermiş olduğu keyfi daha öğretmen olmadan tatmaya başlanır.Üçüncü sınıfta sadece staj yoktur arada okula gelip derslere de girilir ama dördüncü sınıfın çoğu stajdır ve artık öğrencilerle nasıl anlaşılacağı öğrenilmiştir.
Dört yılın sonunda sınıf öğretmenliği öğrencisinin kapısını kpss çalar.Sınıf öğretmenliği atamaları 4+4+4 ile ataması 2013 yılında düşmüş ama bu yıl 6152 sınıf öğretmeni atamasıyla ataması en yüksek branş olarak eski gücünü geri almıştır.

Sınıf öğretmenliği düşünen adaylar!Gerçekten güzel bir bölüm.Çocukları seviyorsanız,iletişiminiz güçlüyse ve en önemlisi sabırlıysanız sınıf öğretmenliği tam size göre.Sadece ufak bir tavsiyem olacak sınıf öğretmenliği kazanınca derslerin basit olmasını fırsat bilin ve birinci sınıfta kpssye çalışmaya başlayın bu size dördüncü sınıfta rahatlık sağlayacaktır :blush: Küçücük yüreklere dokunmak,onların '‘örtmenim’'demesini duymak,gelişimlerini izlemek,onların gözünde ikinci anne/baba olmak dünyalara değişilmez.

Sınıf öğretmenliği bölümünü isteyen adaylar,gerçekten güzel bir tercih!Sınav sürecinde hepinize başarılar diliyorum!

Mimarlığı bırakıp Sınıf Öğretmeni olasım geldi, ellerine sağlık Sena :wink:

Sena Ablacığım birden örtmen olasım geldi.:heart_eyes:

Ay canım benim neden olmasın :blush:Abartısız söylüyorum ki dünyanın en güzel mesleği öğretmenlik inanıyorum ki sana da çok yakışır :blush:

Öyle bir anlattınız ki ben ki sabırsızlığımdan şikayet eder gitmekten çekinirdim o bölüme şimdi Sınıf Öğretmenliği de ister oldum :slight_smile: Emeğine sağlık

Ben de bu sene büyük ihtimalle sınıf Öğretmenliği okuyacagim. Dersleri hakkında bilgi verir misiniz

Şimdi neredesin canım?

öğrencinin hayatındaki tek öğretmen oluyorsunuz.
ortaokula geçince ötekiler hoca sayılıyor :slight_smile:

Kesinlikle katılıyorum size

Yata yata geçen öğrenci topluluğu diye yazmışım hiç de öyle değilmiş.Divit ile tasarım defterlerine yazı yazıyoruz,materyal dersinde 5 dakika içerisinde materyal tasarlıyoruz,oyun öğretimi dersinde hiç kimsenin aklına gelmeyecek oyunlar yaratıyoruz.Hiç de kolay sayılmazmış bu yıl anladım.Ama yine de tercihim sınıf öğretmenliği!

Sena hanım bişey sorabilir miyim?Ben 1998 yılında U.Ü.sınıf öğretmenliğini kazandım 2 ay kadar devam edebildim malum 28 şubat sürecinde kıl-tüy sebeplerden uzaklaştırma aldım daha sonra da bazı özel sebeplerle okula devam edemedim.2018 mayısında çıkan aftan yararlanabiliyorum bi kaç gündür okula dönsem nasıl olur diye kendi kendime düşünüyorum yaşım 44 oldu şu anda özel bi firmada tam manasıyla işçilik yapıyorum zor ve meşakkatli bi hayatım oldu,yukarıda yazdıklarınız içimi ferahlatacak cinsten şeyler ellerinize sağlık öncelikle ama akıl akıldan üstündür derler ben yine de sormak isterim sizce 44 yaşından sonra sınıf öğretmenliği talebeliği çabaya,gayrete ve arzuya değer mi yani okula dönsem sizce nasıl olur onu sormak istiyorum gerçekten bi fikre ihtiyacım var benim ikinci öğretimdi kazandığım bölüm, gündüz işlerimi aksatmayacağını düşünüyorum bilmiyorum tabi nasıl olucak ama fikir verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Merhabalar.
Eğer öyle bir af varsa okula devam etmenizden yanayım.Yaş hiç önemli değil.Sizin içinizde keşke kalacağına iyi ki olsun.
Devam edin okula…
Bir bakmışsınız dört beş yıl sonra bir çocuğun yüzündeki sıcacık bir gülümsemeyi her şeyden üstün tutmuşsunuz.
Örtmenim demeleri sizin iyikiniz olmuş.

50 yaşında salsa kursuna giden,60 yaşında Dünya turuna başlayan,70inde dil öğrenen,80 inde spor yapmaya başlayıp derece alanlar sanırım en büyük örneğimiz…:blush:

sınıf öğretmenliği mi türkçe öğretmenliğini mi seçmeliyim?

Bu tamamen sana bağlı.Her ikisinin de avantajı ve dezavantajı var.Bunları tartıp karar vermelisin.

tmm teşekkürler.sena hanım