Ne yapmalıyım?­

1. sınıfa geçtim. MF’i seçtim sayısalla da hiç bir problemim yok biyoloji dışında o da çoğunluğu sözel olan ders her neyse geçtim geçmesine ama 9-10 bilgilerimin hepsini unuttum. Kitapları açtığımda çok rahat yaptığım fizik ve matematik artık sorularında zorluk çekiyorum. Artık çalışmam lazım ama hem 11 hem 9-10 konularını nasıl halledicem bilmiyorum. Özellikle bu pandemi sürecinde hiç kitap yüzüne bile bakmadım. Hem 9-10 konularını yetiştirip hem de 11i yapabilmek için geç mi kaldım ? Sizce ne yapmayalım ? Siz ne yaptınız ?

Ben senin yerinde olsaydım. Biyoloji az ve düzenli tekrar ederek çalışırdım. Bunun için sana “NOTION” uygulamasını tavsiye ederim. Dili İngilizce ama kullanmayı biraz öğrenirsen işini çok kolaylaştıracak bir uygulama. Reklam yok. Tüm özellikleri açık. Fizik ve matematiğe gelince eğer önceden bilgi birikimin varsa konu tekrarı yapıp hemen test çözmeye geçmeni tavsiye ederim. 9-10. Sınıf konularına gelince ben yerinde olsaydım bir ajanda alırdım. Konular programlar vs. ilgili tablolar oluşturup. Programlı şekilde çalışırdım. Böylece yaptıklarını görürsen motivasyonun artar. Beynin daha fazla dopamin ve serotonin salgılar.

1. sınıf matematik konularını şimdiden tekrar etmeye başladım fonksiyonlara başladım. Zaten tek bir dönem gittik ve ilk dönemin yarısından fazlasını fonksiyon ve polinom ile geçirdik sonra geometriye başladığımızda virüs olayı patladı. Fizik zaten çoğunluğu elektrik ile alakalı eğlenceli bir konu bir kaç göz atmayla tekrar hatırlarım büyük ihtimal. Dediğin gibi bi ajanda hazırlayıp okullar açılana kadar veya online eğitimler başlayana kadar 10. sınıfta işlediğimiz her şeyi tekrar etmeye başlıycam. 9. sınıf ise biraz Allah’a emanet olucak gibi hiç hatırlamıyorum konuları. Dershaneye başlamaya karar verdim. Dershane yardımı ile 9. sınıf bilgimide tekrarladıktan sonra büyük ihtimal TYT’yi yoluna oturturum. Teşekkürler. Eğer yanlış düşündüğüm bi şey varsa düzeltirsen veya eklersen güzel olur.

Fonksiyonlarla başlamak güzel bir fikir. Çünkü AYT matematiğin çoğu fonksiyonlar üzerine kuruludur. Örneğin diziler, logaritma vs. Şöyle düşünebilirsin diziler pozitif doğal sayılardan gerçek sayılara tanımlanır.
f(n) : N → R yani burada tanım kümesi değer kümesini vs. kullanıyorsun. Kısaca özel olarak tanımlanmış bir fonksiyon. Burada demek istediğim hangi konuya çalışıyorsan önceden temel bilgin olsa rahatlarsın, temeli öğrenmezsen diğer konuları öğrenmekte zorluk çekersin. Bence matematikte kümeler, periyodik problemler gibi temel konuları tam öğrenip alt yapıyı düzgün hazırlarsan diğer konularda rahatlayarak gidersin. Yazdığım uygulama not almak için çok güzel ve pratik (NOTION) bana zamandan tasarruf sağladı. Sana da önemle tavsiye ederim. Mindmaster gibi kavram haritaları programları da çok kullanışlı. Bence her gün düzenli paragraf ve problem çöz diğer derslerde de işine yarayacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ne de olsa ben de hazırlanıyorum. Eminim seninde deneyimlerin vardır. Paylaşırsan mutlu olurum. :wink: