Mimar Olmak İsteyenler

Arkadaşlar derslerimin yoğunluğundan dolayı sorularınızı cevaplayamadım:( FİZİK çok önemli, fizik bilmezsen ne statik&mukavemeti ne yapı statiğini hiçbir şey yapamazsın, fizik bilmiyorum puan vsde nasıl etkiliyor ama mimarlıkta çok işe yarıyor.

Bir başka soru mimarlık için ne yaptım? Benim hayalim daha başka mesleklerdi, bir öğretmenim mimar ol kızım matematiğin iyi demişti de asla demiştim:DDD haa şu an pişman mıyım, hayır, mimarlığı çok seviyorum, ki beni çok yoruyor, yıpratıyor her mimarlık öğrencisinde olduğu gibi. ben mimarlık isteyen arkadaşların çok da bilinçli olarak istediğini de zannetmiyorum, aa iyi para kazanıyorlar, aa çok havalı, ileride zaha hadid olacağım vs vs. mimarlık okulunda okumak sizin sandığınızdan çok başka. bunları iyi düşünün iyi tartın.

Bir başkası iç mimarlık için bazı okullar yetenekle alıyor oralara başvurabilirsin.

bir başkası matematik önemli arkadaşlar, sayısal ağırlıklı bir bölüm, matematik olmazımız.

Bu arada tüm dersler için diyorsunuz ya bunu nerede kullanacağız diye mimarlıkta hepsini kullanıyoruz, coğrafya kimya fizik gereken yerlerde biyoloji tarih … derslerinizi aksatmayın, hepsine iyi çalışın.

Herkese iyi çalışmalar:)

Merhaba ben 10. Sıniftayim ve iç mimarlik okumak istiyorum sizce tm-1 den mi yoksa Mf-4 ten mi ygs sınavina girmem daha karli olur ?

• cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum…

Merhaba hocam şimdi ben uludağ üni. mimarlık istiyorum ama bende çizim sıfır çizim sıfır olduğu için bende vazmıgeçmeliyim bu meslekten bir ışık tutarsanız mutlu olurum :smiley:

Ben lise 3 oğrencisiyim mimar olmak istiyorum ve üniversiteyi de TOBB da ucretli olarak okumak istiyorum ama kafama takılan sorular var.
1-TOBB da okumak iyi bir seçimmi?(Hangi üniversitede okumamı önerirsiniz?)
2-İyi bir üniversiteden mezun olup mimar olmakla normal bir üniversiteden mezun olup mimar olmanın farki nedir?
3-Mimarlıkta iş bulma olanağı nedir ve iş bulmak için ne yapmak gerekir?
4-Yeni mezun olmuş bir mimarın ortalama maaşı kaç tl’dir?
5-Mimarlığın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Merhaba ben ytü de mimarlık kazandım şuan hazırlık ikinci dönemdeyim ve cidden çok sıkıcı ara dönem sınavına geç kaldığım için giremedim yani hazırlık okumak zorundayım ama bu sırada mimarlıkla ilgili bir şeyler yapıyorum autocad öğreniyorum çizimim gelişsin diye ev resimleine bakıp sketch almaya çalışıyorum sence işe yarar mı bide yaz için boş durmaktansa bir mimarın yanında staj yapsam (tabiki ücretsiz) bana faydası olur mu

Merhaba, ben bu sene mezuna kaldım, YGS sıralamam iyi ve mimarlık düşünüyorum. Bu meslekle ilgili bayağı bir araştırma yaptım fakat bir soru aklıma takıldı. Mimarlık seçersem okurken maddi açıdan zorluk çeker miyim, orta halli bir ailem var ve onları çok da zorlamak istemiyorum açıkçası. Fikirlerinizi bekliyorum.

Mimarlık istiyorum ama ygs puan düşük istanbulda okumak istiyorum bende mimarlık restorasyon 2 seneliğe karar kıldım sonra DGS sınavına girmeyi düşünüyorum benim sormak istediğim restorasyon sayısalmı eşit ağılıkmı? bi de öneri tavsiyelere açığım şuan gerçekten rehberi ihtiyacım var.

Merhaba bende mimarlık istiyorum, çizim sürekli yapıyorum, yetenekli olduğum söylenir, el becerim var, mimarlık veya İnşaar mühendisliği tercih etmek istiyorum, Allahın izniyle İnşallah olur. sormak istediğim bir kız olarak inşaat mühendisliği tercih etmek daha mı avantajlı yoksa mimarlık mı?

Bende sizin gibi düşünüyorum aslında, ailemi zora bırakmamak için onları dinleyip sağlıkla ilgili bölümmü seçsem diyede düşünüyorum.

Arkadaşlar merhaba:) sorular birikmiş:)

Sırayla soruları kısa kısa cevaplandırayım.

-iç mimarlık ea ile alıyor.
-çizime az yeteneğin olmalı bence, biliyorsun ki önceden yetenekle alan bir bölüm mimarlık, eskizler ya bol bol elin kırılsın.(önceden tam tersi diyordum ama şu anki düşüncem bu)
-özel üniversiteyi tavsiye etmiyorum, bazı okulları tenzih ediyorum ama hocalarda bunun işi hazır zaten yüzeysel anlatayım geçeyim varmış maalesef:( mimar her ünide aynı, sıralamada senden bikaç aşağıdaki okulun öğrencisi senden daha başarılı olabilir veya bilgisi fazla olabilir. maaş vs bunları sektöre girince konuşalım:)
-staj yapma bence, sizin okulu bilmiyorum ama her sene yaz stajı zorunlu zaten, onlarda vs iyice pişeceksin, şimdiden dinlenmene bak, ünide çok yorulacaksın.eskiz süper :wink:
-maddi açıdan biz mimarlık öğrencileri çok sıkıntılar çekiyoruz, bu bir gerçek.
-bence mesleklere cinsiyetçi bakmayı yanlış buluyorum, her ikisinde de okuyan kız ve erkekler var. ikisi de çok güzel meslekler, sen bilirsin;) mimarlıkta olduğum için objektif yaklaşamayacağımdan bu kadarı yeterli olur umarım:)
iyi çalışmalar arkadaşlar, jüri ve teslimlerim için dua etmeyi unutmayın:)

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Merhaba ben 12.sınıftayım sayısal okuyorum sınava üç dört hafta kaldı ve ben daha konularımı tam bitirmedim bu benim tembelliğimden elbette neyse ben meslek seçmek ve o mesleğin bölümünü okumakta kararsızım bana el çizimin iyi falan dediklerinden bir mimarlık diyerek adımlar atıyorum ama mimarlık için yeterince iyi olmadığımı düşünüyorum çünkü gezdiğim birkaç sitede ve okufuğum yazılarda mimar olmak için hitabetin sunumun konuşmanın falan iyi olması gerekiyormuş çok sosyal bir bölüm falan diyorlar bu konuda ve sizin de bahsettiğiniz gibi biyoloji tarih coğrafya falan da bilmek gerekiyor ama ben bu konuşma olaylarında olsun biyoloji tarih falan olsun bunlarda hiç iyi değilim bir çizimim iyi işte bu şekilde mimarlık okuyabilir miyim bu yönde çok fazla kaygım var çünkü sadece çizimimin iyi olmasıyla mimarlık okuyabileceğimi sanmıyorum bir de matematikten ve fizikten (fizik aşırı iyi olmasa da) kurtarıyorum bilemiyorum yani aslında astronomi ve uzay bilimleri ile de ilgilenmek istiyorum aralarında bayağı fark var astronomiyi ülkemizde olanağı bulunmadığından fazla istemiyorum aslında bu yüzden daha çok mimarlığa yönelmiş durumdayım bilemiyorum kafam çok karışık bir de üniversite seçimi de var üniversite seçimim de belirsiz daha doğru düzgün karar vermedim ne yapacağım hiç bilmiyorum neyse çok uzun yazmışım okuyup yardımcı olabilirseniz çok sevinirim başarılar

Merhabalar :relaxed: :relaxed: Bende bikaçgün sonra lys sınavına girecegim ve çok fazla yüksek bi puan yapamayacagımı bildiğim için özel üni.lerde burslu mimarlık düşünüyorum. Mesela nişantaşı yada gelişim üni. uygun olur mu sizce?
Bide ingilizce olanı seçmek zorlarmı beni? orta düzeyde bi ingilizcem var. Siz nasıl yönlendirirsiniz beni simdiden çok teşekkür ederim :pray: Yazdıklarınız beni aydınlatıyo :innocent:

Çizim yeteneğim sıfır sence mimar olabilir miyim?

Mimarlık için üniversite seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve bu sene mimarlık seçecek olsaydiniz sizin ilk 10 tercihiniz hangi üniversiteler olurdu ?

Güzel soru, tabiki en iyi olanları seçerdik, Ben iklime de önem veririm, çok sıcak yerleri tercih etmem, mesela Akdeniz ve Ege.
Babam her üniversiteyi tercih etmeme izin vermeyecek belli üniversiteler seçecez ama bakalım hayırlısı…

Elif; zorlanabilirsin, yani çizim istiyor bu bölüm, bence çizimlerini geliştir eğer bu bölümü çok istiyorsan.

Merhaba ben azeriyim turkiyedeki universitelere başvuru yapdim cevaplari bekliyorum ben mimarlkk okumak istiyorum fakat matematiğim iyi değil universitede bi sorun olurmu neticede zor bir meslek bunun kafamda sorular var ve 1 sinifda hangi dersler geçilir neye onem verilir bu konudada yardim ede bilirmisiniz

Merhaba.
Bu sene alan seçeceğim ve artık meslek konusunda kesin bir karar vererek hedefime ilerlemek istiyorum. Tm alanını tercih edeceğim. Küçüklükten beri tasarlamak, dizayn etmek çok ilgimi çeker. Ama maalesef sıfır çizim yeteneği:( hiç el becerim yoktur. İç mimar olmayı gönülden istiyorum fakat bu bana çok büyük bir engel gibi geliyor, ne yapmalıyım, vaz mı geçeyim?

Merhaba ben 45bininciyim mimarlık istiyorum puanım 405 sizce bir yıl bekleyip daha iyi bir yere mi gidiyim yoksa kalıp neresi olursa gidiyim mi yani üniversitenin önemi var mı mimarlıkta iyi bir yerlere gelebilmek için