Mimar Olmak İsteyenler

Bir keresinde İleri İngilizce dersimizde hocamız Erasmus’la başka ülkelere gidin, mesleğiniz için iyi bir şey demişti ve o anda ilk aklıma gelen Türkçe bu kadar zorken İngilizce mi:) bunu söylerken hoca yakalamıştı beni:D zor ama neden olmasın Feyzanur, okunabilir. Önceki yazılarımda çizime değinmistim:)) Okul değil kendini geliştirmen önemli. Başarılar, sormak istediğin bir şey olursa inekleden mesaj atabilirsin:))

Rica ederim:)Niğde’de proje dersleri 6 dönem hatta projeye giriş ile 7 diyebiliriz belki, stajlar 2.sınıfta başlıyor, ben 1.sınıfı bitirdim ve şu an şantiye stajındayım.(30 iş günü) Niğde’de 3.sınıfta şantiye stajı gözüküyor ve 2.sınıfta benimde son stajım(3.sınıftaki) olan restorasyon var, ve ben 90 iş günü staj yapmadığım (toplamda 18 hafta) takdirde mezun olamıyorum, Niğde’de ya 40 gün yada 60, çünkü ikinci sınıfta başlıyor stajlar. Ben ilk seneden jüri stresini çektim, sen sanırım 2.sınıfta çekeceksin:)
Projede çok ayrı bir ders, kritikler alma, jüriye çıkma, maketi parçalama, saç yolma hep bu derste olan şeyler:)) Zevklidir ama zordur.
Mimarlık öğretisinin en zevkli dersi Temel Tasarım, Yapı dergisinin 403.sayısında çok güzel anlatılmıştı, bakmanı tavsiye ederim, aslında sen sormamışsın ama dayanamadım yazdım:)
Okulla yurdun arası çok olmasın mimarlık okuyacaksan, bazen stüdyolarda sabahlarız biz, ben gerçi okul yurt arasında baya yol gittiğim için sabahlamadım yurda giriş saati nedeniyle. Temel tasarım dersi grup ödevleri… çok şeker bir ders. Proje dediğimiz ise Mimari Tasarım, bireysel yaparsın ama grup halinde toplantılara katılırsın, hoca herkesi tek tek değerlendirir.

Bir yarıyılın sonunda büro stajı da varmış,görmemişim​:innocent::laughing:

merhaba, 19.346 başarı sıralamam var. Yıldız teknik mimarlık geçen yıl 19.800 ile kapatmış kontenjanda ise 4-5 kişilik azalmalar var. Sizce tutar mı? Tutmama ihtimaline karşı 9 eylül, anadolu üniversitesi ve İYTE arasında hangisini önerebilirsiniz?

Merhaba:) Bence yıldız gelebilir. okul güzel, bizim hocalarımızın çoğu yıldızlı, bizede o tarzda devam ediyorlar, zorlarlar çok, eskiz sınavı yaparlar, off off:)) sırayla yazmanı tavsiye ederim ama bulunduğun şehire yakınlığı vs.de çok önemli, eğer ailen için bir sorun olmazsa sırayla yazabilirsin:) ders programlarını inceledin mi? gerçekten hepsi çok güzel üniversiteler, anadolu üniversitesini gezme fırsatım olmuştu, kampüsü mimari açıdan da hoş, tam bir kampüs.
Dokuz eylülde çok iyi bir üni, yarışmaları takip ediyorsan d.e.ü de kazananları çok sık görüyoruz:)hocaları da gerçekten iyi.
İ.y.t.e de y.lisans tarzında bir eğitim olduğu, zorlanıldığını biliyorum yalnız mimarlık bölümü için pek bir bilgim yok, üzgünüm.
Umarım yardımcı olabilmişimdir, şimdiden seni tebrik ederim, sonuçlar açıklanınca her birisiniz bana sonuçlarınızı yazarsanız çok sevinirim:) Hayatta başarılar dilerim:)

Mimar Sinan’ın hayatının anlatildigi, önceden de bahsettiğim video
İzlenenizi kesinlikle öneriyorum, tek part paylastim, devamini da izlerseniz yararlı olacağini düşünüyorum.(video az uzun ama)

İlk ve orta okulda resim ve teknoloji tasarım derslerinden nefret ettiğim için mimarlık ve ben uçurum gibiyiz :smiley:

Mimarlıkta çizim yeteneğin olmadan girersen çok iyi işler başarabileceğini biliyor muydun ? :blush:

Mf4 ile aliyo sanirsam, fende de durumum kotu oldugu icin :slight_smile:

Ben de endüstri mühendisliği ve mimarlık arasındayım ama içimden daha çok mimarlık geçiyor. itünün taşkışlasına hayran kalmıştım çok istiyorum itünün mimarlığı hakkında bilginiz var mı acaba?

Eskiz sınavlarının zorladığını, gezi faaliyetlerinin çok olduğu dışında maalesef :blush:

Herkesin sorduğu, bizlerin sinir olduğu bir soru vardır.

İç mi, dış mı?

Arkadaşlar dış mimarlık diye bir şey yok! :smiley: biz bu soruya normal mimarız diye cevap veririz, normal mimar neyse :smile:
Peki sizler farkı biliyor musunuz? İç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir bölge planlama, end. ürünleri tasarımı ve mimarlık. Geçenlerde rastladığım bir video bu soruya cevap veriyor.
Yalnız ilk mimarlıktan bahsediyor ya biz sonraki hepsinide okulda öğrenmek durumundayız çünkü mimar bir proje çizerken her şeyi düşünür ki biz projelerimizde de gösteririz.

Merhaba. Ben bu yıl mimarlığa başlıyorum. Sizce çizim masasını şimdiden almam gerekli mi? 1. Sınıfta kullanmam gerekecek mi?

Tebrik ederim seni:) Birinci sınıfta biz tek elde çizim yaptık:teknik resim, proje, yapı, eskiz, perspektif… Yerin varsa almanı öneririm, ben kendim masa almadım, yurtta kalıyorum, yerim yok:) masa yerine tabla almıştım, faber-castellin var iki çeşit, onlarıda alabilirsin, taşınımı kolay, biraz fiyatı yüksek, eskiden her mimarda olurmuş, şimdi populer degil :smile: Mimarlık 1.sınıf ile ilgili soruların olursa inekleden mesaj atabilirsin.

Merhaba. Bende bu yıl yeni başlayacağım mimarlığa. Bilgisayar çok önemliymiş autoCAD için hemen almalımıyım?

Tebrik ederim seni:) hangi okula gideceğini bilmediğim için bir şey söyleyemeyeceğim, bölümünüzün internette mutlaka bir grubu vardır, oradan üst sınıflara sorabilirsin. Üniversiteden üniversiteye değişiyor, ilk sene bazısı autocad anlatıyor bazısı photoshop vs.

Girne Amerikan Üniversitesine gideceğim. Teşekkür ederim yanıt için.

Merhaba,
12.sınıf sayısal öğrencisiyim. 3 yıllık sbs sisteminde 445 ortalama ile güzel bir anadolu lisesine girdim. Şuanda temel liseye kayıtlı olup üniversiteye hazırlanıyorum. 2 senedir hedefim mimarlık. İTÜ olabilir YTÜ ya da ODTÜ olabilir. Yani 3 hedefim var. Size sormak istediğim şey ise ben el çizimime güvenmiyorum. Fakat öyle ya da böyle üstesinden gelebilirim. Bize üniversitede hangi dersler verilecek? Dışarıdan el çizimi dersleri almalı mıyım? Ve en önemlisi Mimarlık okurken çift anadal ile İç Mimarlık okuma şansım nedir?
Teşekkürler.

Merhaba Chucky34 :blush: Üniversitede aldığım dersleri paylaşmıştım ama senin için elle çizim yapılanlar olarak ele alalım:)
Elle çizim yaptığımız dersler Teknik Resim, Yapı Bilgisi, Eskiz Teknikleri, Perspektif, yani belki bi ihtimal Mimarlık Tarihi, bilgisayarda çizebilene kadar Proje diyebilirim. Şu an için aklıma gelenler bunlar.
Çift anadal konusuna gelince bu fırsatlar Mimarlık öğrencisine veriliyor yalnız yapmak pek mümkün görünmüyor, neden diye soracak olursan biz aşırı yoğun çalışan bir bölümüz, Proje vs ödevleri haftalarımızı alıyor, Jüri zamanı başını kaşıyamıyorsun ki diğer bir bölüm sınavına hazırlanmak zor olacaktır. Bu tip bölümleri Yüksek Lisans için düşünebilirsin.
El çizimi dersi almana gerek yok, sen sınavına çalış, kazan inşaallah, kazanınca gel ben sana önerilerde bulunurum, şimdilik erken bu tip şeyler için.
Eğer aklına takılan, sormak istediğin bir şey olursa buraya pek giremiyorum, inekle üzerinden mesaj atabilirsin, eğer istersen projesiz bir günümde mimarlığı da anlatabilirim sana. İyi Çalışmalar.

Cevapların için çok teşekkür ederim yüksek nebzede rahatladım ayrıca özel mesaj atma işini çözemedim yeni üyeyim buraya ama çok beğendim umarım bende sizin gibi yardımcı olabilirim arkadaşlarıma