Mimar Olmak İsteyenler

Ben 10 sinif ogrencisiyim sayisal bolumunu düşünüyorum ama hangi meslegi secmem gerektigi konusunda bir fikrim yok hedefim olmadigi icin ders cslismaktada zorlaniyorum mimarlik konusundada cetvelle bile duzgun cizemiyorum ne onerirsiniz dusuncelerinizi ogrenmek isterim

Merhaba 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Üniversite sınavlarına hazırlanıyoruz malum ve hedef olmadan da hakikaten çalışmak zevkli gelmiyor insana ve ne kadar çalışırsanız çalışın bi amaç olmayınca mutlu olamıyorsunuz. Hedefle ilgili sorunlarım var size danışmak istedim. İç mimarlık düşünüyorum ama dediğim gibi bazı sorular var aklımda. Bölümle ilgili diğer mesajlarınızı okuyunca açıkçası soğudum biraz :slight_smile: Tabii zor bir meslek yok bu da bir gerçek. Ben size sorularımı maddeler halinde yazayım;

• Toplum arasında iç mimar olmak için çevrenin iyi olması vb. söylemler geçiyor. Bu ne derece doğru ?
  • İç mimarlık bölümleri biliyorsunuz MF-4 ve TM-1 ile alıyor. Sayısaldan ya da eşit ağırlıktan bölüme girmek bölümdeki başarıyı etkiliyor mu ? Sayısal alanı mı tercih etmeliyiz ?
  • Pek sosyal bir insan olduğum söylenemez. Daha çok bilgisayarla haşır neşir olan biriyimdir. Web tasarımı vb. konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tasarlama konusu hoşuma gidiyor. O yüzden bu bölüm aklıma geldi. Doğru bir seçim mi ? Önerebileceğiniz daha farklı ve geleceğe yönelik bölümler var mı ?

Teşekkürler.

Benim Öğrendiğim Şu ki "İç mimarlık ve Çevre Tasarımı " bölümünde daha çok işin tasarım ve sanatsal tarafınla ilgileniyormuşun çizim daha geri plandaymış " Mimarlık " ve " İç Mimarlığa " göre.

1. Evet.
    2)İç mimarlık sözel ile alan bir bölüm, ki bazı üniversitelerde yetenek sınavı ile alınıyor. Sayısal benim bölümün için çok lazım,iç mimarlık için bunu söyleyemem.
  2. Bu tip bölümlerde sosyallik önemli, zor bir bölüm olduğunu da söylemem gerek. Şu meslek geleceğin mesleği vs demeyi çok doğru bulmuyorum. Bunlar zamanla sende biliyorsun ki değişiyor.
    Sözel bölümlerle ilgili bilgiyi inekle sözel ders hocalarımızdan detaylı bir şekilde bilgi alabilirsin, iyi çalışmalar:)

Yarın JÜRi var, sizlere Jüri yi çok detaylı anlatmadım, mimarlık eğitiminin bel kemiği, yarın izlenimlerimi taze taze aktaracağım.(ilk jürim değil, bir dolu jüri oldum)

Umarım Berru jürim her zamanki gibi harika geçti diye başlarsın cümleye :blush:

Ve bir jüriyi daha atlattık:) MT2 dersi kapsamında ara jüri olduk, yapacağımız proje için çevre analizi paftamız, leke etüdümüz ve maketimizle jürinin karşısına çıktık, jürimiz açıktı, 4 hoca sırayla eleştirmelere başladılar, bu eleştiriler yapıcı olabildiği gibi insanı keşke şu an yerin dibine girsem dedirtecek şekilde de olabiliyor. Paftamı photoshopdan yaptım, isteyen öğrenciye jpeg şeklinde atmayı denerim. Hocalarımız bende çok fazla eleştiride bulunmadılar, bir iki eskiz üzerinde şöyle yapabilirsin diye karalamalar yaptılar, şehirden bazı olumsuz örnekler verdiler ve tasarımımızı o yönde yapmamamız gerektiğini belirttiler. Yani sözün kısası bir jüriyi de sağ sağlim atlattık. Jüriler normalde daha ağır geçer ve şu an bu lafları duyacağıma … dedirten bir hal alıyor ki bazen bir hocanın söylediği sözü 2 ay sonra ne demek olduğunu anlıyorsun(sana kötü bir şey söylemiş oluyor genelde), mimarlık hocaları ağır konuşurlar ki ben daha 1im,daha hiçbir şey görmedim diyebilirim bu konuda, son mezuniyet projesinde sen mt2yi tekrar almalısın dediklerini bizzat hocalarımız söylemiştir. Zor meslek arkadaşlar, bu jüriye yine az uykuyla gittim ve şu an zombi gibiyim, zaten jüri önceside kaç saat makete ve çizime uğraştık, onun yorgunluğu ayrı, bilgisayar yorgunluğu ayrı…

Terimlerden pek bir şey anlamasam da kurtuldun Berru :smile:

hocam genel olarak sorun bu diyorlar uykusuzluk ve bir gece önceden hazırlama gibi bunun sebebi vaktinde yapılmadığı için mi yoksa yapım bu kadar mı sürüyor?

Yapım o kadar sürüyor genelde, birazda hıza bağlı, benim elim çizim için hızlı ama maket vs için yavaş.

Peki Mimarlık eğitimi süresince hangi dersler görülüyor? Bazı okullarde MT7 dönem, benim 8 dönem ve aşağıda yazacağım neredeyse bütün dersler önşartlı, yani birkaç dersi birlikte veremezseniz bir dersi alamayabilirsiniz ki bu ders Mt ise 4 yıla bir dönem daha eklemiş oluyorsunuz. Her paragraf bir dönemi ifade ediyor.

Mimari Tasarım - 1
Temel Tasarım
Mimari İletişim Teknikleri
Mimarlık Kültürü
Mimarlık için Matematik
İleri İngilizce - 1
Türk Dili - 1
İngilizce - 1

Mimari Tasarım - 2
Temel Bilgi Teknolojileri ve Bilgisayarlı Grafik Tasarım
Yapı Bilgisi - 1
Mimarlık Tarihi - 1
Teknik Seçmeli Ders - 1 (A Grubu)
Türk Dili - 2
İleri İngilizce - 2
İngilizce -2

Mimari Tasarım - 3
Yapı Bilgisi - 2
Mimarlık Tarihi - 2
Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım - 1
Statik ve Mukavemet
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi - 1

Mimari Tasarım - 4
Mimarlık Tarihi - 3
Yapı Malzemeleri
Fiziksel Çevre Kontrolü - 1
Yapı Statiği
Teknik Seçmeli Ders - 2 (A grubu)
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi - 2

Mimari Tasarım - 5
Mimarlık Tarihi - 4
Fiziksel Çevre Kontrolü - 2
Taşıyıcı Sistemler - 1
Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım - 2
Kentsel Tasarım Projesi
Teknik Seçmeli Ders - 3 (B Grubu)

Mimari Tasarım - 6
Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon
Taşıyıcı Sistemler - 2
Yapı Uygulama Projesi
Teknik Seçmeli Ders - 4 (B grubu)
Teknik Seçmeli Ders - 5 (B, C veya D grubu)

Mimari Tasarım - 7
Yapım Yönetimi ve Ekonomisi
Rölöve ve Restorasyon Projesi
Teknik Seçmeli Ders - 6 (B, C veya D grubu)
Teknik Seçmeli Ders - 7 (B, C veya D grubu)
Teknik Seçmeli Ders - 8 (B, C veya D grubu)

Mimari Tasarım - 8
İş ve İmar Hukuku
Teknik Seçmeli Ders – 9 (B, C veya D grubu)
Teknik Seçmeli Ders - 10 (B, C veya D grubu)
Teknik Seçmeli Ders - 11 (B, C veya D grubu)

Ve her sene stajınız var, bu yaz şantiye stajındayım, izlenimlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım :smile:

Bende mimar olmak çok istiyorum sayısal okuyorum ama ygs 500binlerdeyim bütün hayallerim yıkıldı lys son hızla devam ediyorum bi taraftanda yetenek sınavlarına hazırlanıyorum Ama aklım mimarlıkta iç mimarlıkta cazip geliyor fakat çok mezun oldugunu yada iş bulamıycagımı söylüyorlar sizce mimarlıkmı iç mimarlıkmı benim arZu ettigim mimarlık ama özel bile olsa bu sıralamayı tutturamıycagımdan korkuyorum

Merhaba Selin😊 Mimarlık mı, iç mimarlık mı sorusunun cevabını sen verebilirsin, ikiside güzel meslekler, yalnız mimarlık daha çok hesap yapmayı gerektiren sayısal ağırlıklı bir bölüm. Özeli pek tavsiye etmiyorum açıkçası, biraz öğrenci kayırma olayı oluyor. Mimarlık için şunu söylemeliyim ki çizimim iyiydi, sims de çok güzel evler yapıyordum gibi bir şey değil, tasarım süreci ki bölüme girdiğinde göreceksin zorlu bir süreç, atıyorum bir restaurant mı yapacaksın, oradaki garsonu anlaman, gerekirse garsonluk yapman gerekebilir. Mimarlık kullanıcının isteklerine en uygun çözümü sunmaya çalışır çünkü.

Artık yetenekle alan mimarlık bölümü ben bilmiyorum, iç mimarlıkta var ama bizim bölümde varsa da ben duymadım zaten puanla girdim bölüme.

Birde iş bulamazsın gibi sözler sen kendini geliştirmediğin zaman olacak bir şey ki mimarlık eğitiminde sen eğer proje(stüdyo) derslerini dolu dolu geçirirsen mümkün değil işsiz kalman ve şunu da söyleyeyim projeye çalışmazsan da mezun olamazsın😀

Umarım yardımcı olabilmişimdir, sorun olursa bu gönderi altında veya mesajdan bana sorabilirsin.

Öncelikle sorumu cevaplandırdıgınız için teşekkür ederim. Ama takıldıgım yerlerde oldu öncelikle düşündügüm üniversite yetenek olarak sınava girecegim yerler doguş bilgi ve yeditepe bu iç mimarlık için ama sayısaldanda hazırlanıyorum ilk hedefim mimarlıgı zorlamak bazen çok umutsuzluga kapılıyorum çünkü yukardada dedigim gibi sıralamam çok kötü fakat pes etmiyorum en azından şimdilik bide mimarlık tansa iç mimarlıgın bayana daha uygun oldugu söyleniyor ama ben matematigi çok seviyorum acıkcası gel gitler yasıyorum ikisi arasında bide iç mimar olup sonradan mimarlık okunamazmı acaba

Rica ederim😆

Öncelikle her iki bölüm içinde kızlara göre demek yanlış, çok iyi erkek mimarlar/iç mimarlar var.

Matematik… Ben matematik aşığı bir insanım, üniversitede bölüm okumayı düşünüyordum ama sonradan Mimarlık’ta karar kıldım. Matematik dersleri öyle benimde beklediğim gibi üst seviyede olmuyor ne yazık ki, çok az ispat yapıyorsun bu derste. Birde maalesef yalnızca bir dönem matematik dersimiz var. 1.sınıf için yapacağın tek matematiksel işlem ölçek çevirmek. Mesela şöyle komik bir şey oluyor, arkadaşlarım Berru senin matematiğin iyi 1/100 de kaç olur vs diye soruyorlar, yani sadece bölme-çarpma işlemi yapıyorum😂 Ama 2.sınıfta statik gibi dersler başlıyor, onlarda matematik kullanacağız ki yine öyle beklenen gibi değil, fizikte ne kadar yapıyorsan o😃

Mimarlığa başladığınızda size bir anket vs yaparlar, sorulardan biri tanıdığınız 2 ünlü mimarın ismin yazınız ve cevap %90 Mimar Kemalettin ve Mimar Sinan’dır. :smile:

Mimarlığı tercih etmeden önce sizlerden ricam “yapıları” ve “mimarlarını” tanıyın. Sizlere bir kaç isim önereyim, zaten o isimleri araştırırken diğer mimarlarımızı da mutlaka görürsünüz.

*Emin Onat
*Emre Arolat
*Ersen Gürsel
*Ahmet İğdirligil
*Han Tümertekin
*Zaha Hadid
*Renzo Piano
*Leoh Ming Pei
*Frank Lloyd Wright
*Louis Kahn
*Le Corbusier

VE DAHASI…

Ama sizlerden ricam usta Mimar Sinan’ın hayatını mutlaka öğrenin, Talha Uğurluel’in katıldığı bir televizyon programında çok güzel bir inceleme olmuştu, ona bakmanızı şiddetle öneririm, sıkılmadan izleyeceğinizi düşünüyorum.

Mimarlıktan mezun olduktan sonra başka bir Mimarın yanında pratik kazanılması mı daha uygun yoksa kendi ofisini açmak mı ?

Merhaba Mesut:) Mimarlıktan mezun olduktan sonra daha iyisini sen belirleyebilirsin, kendini nerede daha iyi geliştirebileceksin, orada çalışmalısın:)

merhaba öncelikle fikirlerini paylaşıp yardımcı olduğun için teşekkürler etrafımda hiç mimar ya da mimarlık okuyan yok bu yüzden bilgi bulmak gerçekten çok zordu benim için. Ben bu sene sınava girdim. Beklediğimin daha altında bir sonuç aldım maalesef ve istediğim mimarlıklara puanım yetmiyor. Muhtemelen Karabük ve ya bi ihtimal Omü mimarlık tutacak gibi görünüyor. Mimarlıkta okulun çok büyük bir etkisi var mı sence ? İngilizce okumak avantaj mıdır yoksa dezavantaj mı ? Bir de çizimin önemli olduğunu biliyorum ve çok da iyi sayılmam. Bu alanda kendimi geliştirmek için yazın yapabileceğim alıştırmalar var mıdır yardımı olur dediğin ?