Mimar Olmak İsteyenler

şuan lise son sınıftayım ve iç tasarım okuyorum mimarlığa yetecek bir puan aldım.şimdiden autocad,3ds max,kesit alma,detay alma vs. gibi şeyleri biliyorum üniversitede yükümü biraz olsun azaltır mı ?

merhaba ben mimar olmak istiyorum şu an 9. sınıfım fakat seneye bölüm seçeceğim mf mi yoksa tm mi seçmem lazım? ikisini de seçebiliyorsam artı yönü olan var mıdır?

stajda para fln alıyomusunuz ?

mimarlık okumak istiyorum lise 3. sınıfım matematik ve fiziğin ne kadar iyi olması gerekiyor bir mimarlık öğrencisi için. teşekkür ederim

Puanlar yeni açıklandı 33 bin civarı siralamam var hangi üniversiteleri oneririsiniz(oturduğum yere uzak olabilir)

Merhaba, Hocalarınız ödev verdiğinde elle mi çizim yapıyorsunuz yoksa bilgisayarla mı ? Dersler nasıl okuyor yani hoca anlatıyor siz dinliyorsunuz tarzında mı yoksa daha farklı mı ?

Merhaba, ben bu sene sınava girdim ve mezuna kalma kararı verdim mf4 en kötü 30bin yapmam gerekirken yapamadığım için. Ortaokulda karar verdim mimar olmaya ama toplum mu beni itti buna yoksa gerçekten mi mimar olmak istedim birkaç aydır bunu sorguluyorum. Küçükken astronot olmak istemiştim astronomi-fizik alanına da ilgim var hala ve ikilemde kalmış durumdayım. Matematik, fizik, astronomi, tasarım ilgimi çeken ve yapabileceğimi düşündüğüm alanlar. Şu son dönemeçte karar vermeme yardımcı olabilecek ne yapabilirim?

Merhaba. Mimarlık bölümleri olan üniversitelerde mesela ODTÜ yanında İngilizce yazıyor. bunun anlamı nedir? Yani ben üniversiteyi kazandığım zaman İngilizce dersi mi alacağım? Ya da o üniversitenin mimarlık bölümüne girebilmem için LYS 'de LYS-5 'e de girmek zorunda mıyım? :blush: :smile:

Merhaba, mimar olmak istiyorum uykusuzluğu, sıkı çalışmayı vs. göze alırım ama sayısalım o kadar iyi değil. Yani mimar olmamız için illaki sayısalcı mı olmamız gerekir? Birde mimarlık için en uygun lise ne lisesidir ? Cevaplarsanız sevinirim.

Merhaba. Ben lise son da grafik tasarım bölümü okuyorum photoshop ve grafik dalıyla alakalı diğer programları biliyorum ve geçen sene temel tasarım temel desen gibi dersler gördüm ve üniversitede mimarlık bölümü istiyorum. Grafik tasarım bölümümün mimarlığa bir yararı olur mu peki? :blush:

11.sınıf MF öğrencisiyim mimar olmak istiyorum iyi bir üniversite tutturacağımı düşünüyorum üniversite de yoğunluğu kaldırmak zorundayım zaten severek yapacağım için halledebileceğime inanıyorum benim takıldığım nokta elle çizim yeteneğm pek yok orta derece denilebilir cetvelle felan çizimler yapabiliyorum Perspektifde de basit çizimleri yapabiliyorum bu konu başıma sıkıntı açar mı ünidrki çizimlrti yapabilirmiyim diye sorucaktım bir de mezun oldukdab sonra iş bulma da kaygım var Çevremdekilerin demesyke oluşan bi kaygı mesela iyi bir ünifen kendimi geliştirmiş bir şekilde mezun olursam iş sıkıntısı çeker miyim son bir sorum da özel üniversite ve devlet ünileti arasında seçim yapman gerekirse ne yapmalıyım şimdiden teşekürler

10 . sınıfa geçtim. Ve iyi bir mimarlık istiyorum. Şimdiden ne yapmam gerek?

merhaba. benim hedefim mimarlık ancak yaşadığım şehirden farklı bir şehirde okumak istiyorum. yurtta kalmayı düşünüyordum ancak malum mimarlıkta maketti proje çizimleriydi falan derken sabahladığımız zamanlar bolca olacak. oda arkadaşlarını rahatsız etme durumu falan var. aranızda mimarlık okuyan ve yurtta kalan birileri var mı? varsa bilgi verirlerse çok mutlu olurum.

Merhabalar. Dgs sinavindan sayisal 297 aldim.ve mimarliga gecis yapmak istiyorum. Sinifi bastan mi aliyorlar bilginiz var mi acaba ? Kac senede bitirtiyorlar. Ve ayrica devlet yurdunda kalicak olursam rahat olabilir miyim ? Masraf olarak ta nasil bi bolum ortalama ne kadar masrafi var ? Dgs ile gecis yapanlari ayrimcilik sergiliyorlar mi ? Cevaplarsaniz cok sevinirim :blush:

Ben iç mimarlık için mezuna kaldım çoğu kişi n iç mimarlık için mezuna kaldım çoğu kişi kötülüyor bu mesleği bilmiyorum biraz daha matematik ve fene yönelsem mimarlık olur mu ,çizim yeteneğim de fazla yok ,fen derslerini 9.sınıftan beri görmüyorum neredeyse ,ic mimar olduğunda bir ofiste falan çalışılıyor mu, imza yetkisi yokmuş bu ileride iş olanağı için sorun yaratır mi ,dekorasyonu ve çizmeyi seven bir kişiyim mezuna kaldım ve iyi bir meslek seçmek istiyorum kendime göre sorularımı cevaplarsanız sevinirim kötülüyor bu mesleği bilmiyorum biraz daha matematik ve fene yönelsem mimarlık olur mu ,çizim yeteneğim de fazla yok ,fen derslerini 9.sınıftan beri görmüyorum neredeyse ,ic mimar olduğunda bir ofiste falan çalışılıyor mu, imza yetkisi yokmuş bu ileride iş olanağı için sorun yaratır mi ,dekorasyonu ve çizmeyi seven bir kişiyim mezuna kaldım ve iyi bir meslek seçmek istiyorum kendime göre sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Ben iç mimarlık için mezuna kaldım çoğu kişi kötülüyor bu mesleği bilmiyorum biraz daha matematik ve fene yönelsem mimarlık olur mu ,çizim yeteneğim de fazla yok ,fen derslerini 9.sınıftan beri görmüyorum neredeyse ,ic mimar olduğunda bir ofiste falan çalışılıyor mu, imza yetkisi yokmuş bu ileride iş olanağı için sorun yaratır mi ,dekorasyonu ve çizmeyi seven bir kişiyim mezuna kaldım ve iyi bir meslek seçmek istiyorum kendime göre sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Merhaba ben mimar olmayı düşünüyorum ama liseyi açıktan okuyorum ve sayısalım pek iyi değil. Mimarlık için aşırı derece mi sayısal gerekli?

Yurt dışında Avrupa denkliği olan bir üniversitede okumak daha doğru bir karar olur mu?

Merhaba ben Sosyal bilimler lisesinde 10. sınıf okuyorum (1 sene ingilizce hazırlık okudum) ve TM’ciyim açıkçası mimarlık mesleği hep ilgimi çekmiştir fakat tm üzerinden olabilme imkanım nedir bunu sormak istiyorum. İç mimarlık da olabilir fakat önceliğim mimarlık :slight_smile: Ayrıca yurtdışında meslek sahibi olma gibi de bir düşüncem var orada yaşamayı planlıyorum. Sizce mimar olmam mümkün müdür TMci olarak?

Mimarlık okurken inşaat mühendisliği derslerini yan dal olarak okumanın zorlukları sizce neler olabilir?