Mimar Olmak İsteyenler

“Mimarlık, kütlelerin, ışık altında doğru, ustaca ve harikulade oyunudur.” Le Corbusier

Merhaba arkadaşlar:) Mimarlık ve mimarlık eğitimi hakkında merak ettiklerinizi bu konu altına sorabilirsiniz:)

Mimar olmak için nasıl çalışmalıyım?

Mimarlıkta elle çizim gerekli mi yoksa bilgisayarlı çizimle el becerisine gerek kalmadan mimar olunabilir mi :smile:

Berkay merhaba:) Soruna bizim hocalarımızın sürekli söylediği bir şeyle cevap vermek istiyorum.

“İyi mimar elle çizer.”

Tabi bilgisayar çok pratik ama elle çizim daha önemli, önce elin kırılması lazım derler, doğrudur, el kırılmalı önce. Daha sonra istediğin kadar bilgisayarla çizim yapabilirsin:)

El becerisini bir süre sonra ister istemez kazanıyorsun, onu dert etme:)

Hmm Mimarlık olmasada iç mimarlık bir zamanlar düşündüğüm bir şeydi ama El çizimim çok iyi olmadığı için vazgeçmiştim :slight_smile: ilk başta yetenek sınavı gibi bişey var onu geçebileceğimi hiç zannetmiorum :slight_smile:

Artık çoğu okul yetenek sınavı ile değil, üniversitedeki puanlarla alıyor, eğer gerçekten iç mimar olmak istiyorsan bu üniversiteleri araştırmanı öneririm ve tekrar söyleyeyim yetenek çok önemli değil, yapa yapa alışıyorsun ve o yapman gereken şeyi yapmazsan hocaların acımayacağını bildiğin için kesin yapıyorsun :smile: Ama çok zorlanacağını söylemem gerek, mimarlık eğitimi gerçekten ağır bir eğitim, sağlam sinirin, uykusuzluğa dayanıklılığın, güçlü bir miden varsa, ee tabi sosyalliği unutabilirsen mimarlık tam sana göre :smile:

Oow Nerdeyse mühendislik kadar zormuş ya :smiley:

Bir zamanlar ben de mimarlık istiyordum resme karşı aşırı ilgim ve yeteneğim yüzünden ancak söylediğiniz özelliklerden dolayı vazgeçtim :smile:

Mühendislik kadar değil, mühendislikten daha zor :grinning: Mimarlık için konuşuyorum, sürekli ödev veriliyor, maket-pafta hazırlaman gerekiyor, uykusuz okula gidiyorsun.
Otobüs, tramvayda çantanın büyüklüğü vs sürekli birilerine çarpmak, maketini devirmek… bunlar zor şeyler… Sabahlara kadar yalnız başına çalışabilmeyi öğreniyor insan mimarlık okurken.

Nur canım mimarlık eğitimi zor ama ilgin varsa bu sıkıntılara katlanıyor ve bir süre sonra yoğunluğun azaldığında kendini kötü hissediyor insan :grinning: Çoook zor ama bir o kadar zevkli, hayatını şekillendiren bir meslek.

bende mimarlık düşünüyorum açıkçası yazılanları okuduktan sonra gözüm korktu :smiley:

Mimarlık zevkli ve bir o kadar zorlu. Eger gercek hayalin mimarlik ise ama gercekten hayalinse okumalisin, ama çoook zorlu bir egitim surecinin seni bekledigini unutma :smile:

tamamdır,bu arada iç mimarlık yetenek sınavlarının tarihini her üniversite kendisi belirliyor değil mi?

Evet ,her üniversite kendi belirliyor :smile:

Teşekkür ederim :smile:

Bizi çok doğru anlatmış.

:smiley: gerçekten yazılanları hayal ettikçe ne kadar zor olduğunu az çok tahmin edebiliyorum :smile: maketler süreklimi yapılıyor yoksa 2. seneden sonra mı başlıyor baya zormuşş yahu :smile:

Maketler sürekli yapılıyor :smile: Her sınıfta :sleepy:

orada anlatılanlara göre gerçekten zor görünüyor ama mimarlığı seven,isteyen kişi için onlar sadece bölümün tuzu biberi gibidir bence :slight_smile: zaten hangi bölüm kolay ki her bölümün kendine göre zorlukları vardır :smile: gülü seven dikenine katlanır misali :smile:

Mimarlık mesleğini düşünenler, mimarlığa ilgi duyanlar için önerebileceğim hepsi birbirinden değerli bir kaç kitap:

*Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey/Matthew Frederick
*Mimarlığa Yolculuk/Prof.Dr.Esen Onat
*Mimarlar Dik Durur! Sıradışı Öyküler/Prof.Dr.Esen Onat
*Mimarlığın Öyküsü / Leland M. Roth
*Mimarlığın Seyir Defteri/Murat Eriç
*Mimarlık, Biçim,Mekan ve Düzen/Francis D.K. Ching
*MİMARLIK,DÜŞÜNMEK,DÜŞLEMEK/Sema Soygeniş

Mimar olmak için nasıl çalışmalıyım?

Bu senin kendini geliştirmene bağlı, hangi programları ne kadar biliyorsun bunlar önemli.