Fizik Nasıl Çalışılmalı?

Son sınıf öğrencisiyim ve fizik netlerim bi’ türlü yükselmiyor.Örneğin kaldırma kuvvetinden üç kitap bitirdim anladım ama denemede yapamıyorum.Bir hafta içinde bile unuttuğum konular oluyor.Tavsiye veya çalışma önerisi olan varsa çok sevinirim.

Sayısal derslerin en nankörüdür fizik, bu kabulümüz.Sadece fizik dersinde unutuyorsan bu fiziğe olan ön yargından kaynaklanıyor ama bütün derslerde bu geçerliyse altında yatan bazı sorunlar olur en basitinden b 12 eksikliği unutkanlığa yol açar.Eğer hep unutuyorsan kan testi yaptır ve b 12 değerini doktora göster takviye ilaçlar hafızanı yerine getirir.

Fizik dersi için tavsiyem bol bol soru çöz zaten çözüyorsun demek ki yeterli değil çözemediklerinin cevabını muhakkak öğren.Çözdüğün değil çözemediğin sorular seni geliştirir.Fizik dersi çalışırken yanında formül kağıdı muhakkak olsun.Fiziği sevmeye çalış sevdiğin dersleri çalışmak sana iyi gelir :wink:

Başarılar diliyorum :blush:

O kadar şiir filan ezberliyorum ama sayısal formüller olmuyor b12 ve folik asit takviyesi almaya başladım zaten.İyi dileklerin için sağol şu son üç ayda hallederim inşaallah.

Halledersin 3 ayda fizik baştan yazılır :smile:

Bence unutma problemin varsa genel konu tekrar testleri edinmelisin eğer ilk çalıştığında anlıyor ve yapıyorsan fizik konu denemeleri de sana yardımcı olacaktır . İyi çalışmalar :slight_smile:

Formülleri ezberlerken birbirleri arasındaki bağlantılara dikkat edersen daha rahat bir şekilde hepsi tekrar aklına gelir.
Bazen hiç bağlantılı olmayan formüller de oluyor onlar içinde yöntemim sürekli yazarak tekrar etmek.
Yaz yazabildiğin kadar.
Ama unutma sadece fomülle fizik soruları çözülmez

Fizikte formül ezberi yapmak en büyük yanlıştır. Özellikle mekanik kısım için bilmen gereken bi iki şey vardır. Bunlardan en önemlisi statik için denge şartları dinamik için ise F=m.a dır.Başka formül yok. Formül ezberlemeye çalışırsan soruya başlarken formülünü hatırlamakla devrelerini yakarsın. Ama soruların çözüm yöntemlerini bilirsen her soruya yaklaşımında zaten sorunun formülüne kendin ulaşırsın. O nedenle konu çalışırken formül ezberinden ziyade o formülü nasıl çıkmış, en önemlisi de o formül başka bir yoldan nasıl çıkar diye uğraşmak.Kısaca bi problemi birkaç farklı yoldan çözmek, başka yerlerden ulaşmaya çalışmak en önemlisi olacaktır. Son olarak Fizik YGS-LYS dersleri içerisinde en çok soru çözmen gereken derstir. Biyoloji gibi ezberleyerek yapamazsın ya da matematik gibi aşırı bir sayısal zeka istemez. Hissetmeyi gerektirir. Yani bir cismin statik sürtünmesi aşılmadan hareket edemeyeceğini gözünde canlandırmayı gerektirir. Bu nedenle her soruyu hissetmek yaşamak gerekir. Böylece yapılamayacak soru kalmaz. :slight_smile: Başarılar :slight_smile:

Soruları hissetmek tabiri fiziği gözümde çok hoş bi’ hale getirdi.Teşekkürler. :blush:

Merhaba moryazma :smiley: Hocalarımız söylenecek söz bırakmamışlar, hepsi çook doğru. Yalnız benim senin yazdıklarında takıldığım bir nokta var:

O kadar şiir filan ezberliyorum ama sayısal formüller olmuyor

Acaba senin ilgin sözel bölümler mi?

Sözel değil de karma diyelim çünkü biyoloji konularını kolay kolay unutmuyorum.Geometrinin bazı konularını da öyle.Hedef bakımından soruyorsan sağlık bölümlerinden birinin olmasını isterim.

moryazma umarım hakkında hayırlısı olur ve dilediğin bölüme gidersin:) Bu arada fizik vs sevmediğin dersler için çalışma masanın en güzel yerine bir dolu kalple bezenmiş fizik yazabilirsin yada fizik seni yeneceğim tarzı yazılar, bunlar motivasyonunu arttıracaktır:) İyi Çalışmalar.

Lys fizik için hangi kaynağı önerirsiniz? Ben yayın denizi, palme, sıradışı yayınları gibi yayınların lys fizik kaynaklarını inceledim ama emin değilim. Fikir verebilecek olan var mı?

https://www.unirehberi.com/tum-fizik-formulleri-pdf/ Şurada bulunan fizik formüllerini indir ve çıkart. Baş ucunda olsun falan soru çözerken yardımcı olur.

Çok teşekkür ederim ama şu an üniversite öğrencisiyim, biraz geç oldu sanki :slight_smile:

Fizik dersi çoğu sayısal öğrencisi tarafından bile yapılamayan bir ders. Hatta derste yapıp sınavda yapamadığınız durumlarda olmuştur. Bunların hepsinin bir açıklaması var aslında. Yazımızda yavaş yavaş her şeyi anlatacağım.

Şimdi sakince ilerleyelim.

Fizik Dersi Yapılabilir
İlk önce bunu kavra. Aşırı gözünü korkutmana gerek yok. Önce fizik dersini yapabileceğine inan.

Devamı İçin: https://ogrencikozu.com/fizik-dersine-nasil-calisilir/