Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2020’ye Çalışma Önerileri


#1

Her sınavda olduğu gibi Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’yi kazanmak için yapılması gereken ders çalışmaktan daha önemli şeyler vardır. Bu sınav için ilk olarak psikolojinizin sınava odaklı durumda olması gerekmektedir. Uzun ve özverili bir çalışma programı ile sınava kendinizi iyi bir şekilde odaklayabilirsiniz. Hazırladığınız DGS 2020 çalışma programından tam olarak verim almak için dikkat etmeniz bazı durumlar olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Bu durumları maddeler halinde size anlatarak konulara daha fazla odaklanmanızı sağlayabiliriz. Başlayalım!

Hazırladığın Programa Uyum Sorunu Yaşamamak Gerekiyor
Ders çalışmak için hazırladığınız programa uyum sağlamak her şeyden önemlidir. Programa göre hareket edererek zaman planlamanızı ona göre yapmanız gerekiyor. Programda belirtilen günlerde belirtilen konulara çalışarak “aman buraya sonra çalışırım, aman bunu zaten biliyorum” gibi durumlardan kaçınmalısınız. Eğer bu şekilde özverili bir çalışma süreci geçirirseniz hazırladığınız programdan en iyi verimliliği alabilirsiniz. DGS çalışma programı hazırlamak sınavı kazanmak için kesinlikle yeterli değildir. Sınavı kazanmak için çalışma programının yanı sıra bu programa uyum sağlamaya çalışmak gerekiyor.

Dikkatini Dağıtacak Şeylerden Uzak Dur
DGS’yi kazanmak için ne yapabilirim? sorusunun cevabı senin yapabileceklerin ve yapmak için çabaladıkların ile sınırlıdır. Sınava çalışma sürecinde aktif olarak sosyal medyayı kullanmak, bilgisayar ile gereğinden fazla vakit geçirmek sınava hazırlık sürecinizi olumsuz etkileyecektir. Akıllı telefonlarınızı programa uyum sürecinde kolay bir şekilde erişebileceğiniz noktalarda bulundurmamanız gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir bildirim veya arama geldiğinde dikkatiniz dağılmayacak ve programa daha iyi odaklanacaksınız.

En ve En Önemlisi Pes Etmeden Çalışmak!
Önceki anlatılan iki başlıktan daha önemli bir durum var ise o da pes etmeden azimli bir şekilde çalışmaya devam etmektir. Hazırlamakta olduğunuz programı çok yoğun tutmamak sizin ders çalışma sürecinden sıkılmamanızı sağlayacaktır. Bu sayede programa sadık kalarak iyi bir çalışma süreci geçirmeniz kaçınılmaz hale geliyor. Her zaman olduğu gibi yeni bir çalışma programına alışmak sizi ilk günlerde yoracaktır. Hatta üstüne sıkılacaksınız ve çalışmaktan vazgeçeceksiniz. İşte tam olarak bu noktada hayalleriniz ve hedefleriniz devreye girecektir. Hayallerinize ne kadar çabuk kavuşmak isterseniz bu programa o kadar iyi uyum sağlamanız gerektiğini bilmek zorundasınız.

KAYNAK: https://dgsbilgi.com/dikey-gecis-sinavi-dgs-2020ye-calisma-onerileri/