Ders çalışma düzeni kuramiyorum

Selam arkadaşlar ben de bi takıntı gibi bi şey var mesela sabah 7’de derse basliycam diye plan yapıp sonra 7.15 e kadar oturamazsam o gün çöp oluyor resmen ayrıca bi gün verimli ve uzun bi çalışma yapsam diğer gün masaya oturamiyorum aranizda bu durumda olan var mi her gün çok olmasa da düzenli çalışmak istiyorum yardım eder misiniz??

Selamlar @Buse2 sınava hazırlanırken geliştirebileceğin en önemli strateji sürekliliktir. Sürekli aynı saatte başlamak, puanların iyi veya kötü bakmaksızın çalışmayı sürekli devam ettirmek, vazgeçmemek gibi. Bu süreç zorlayıcıdır ancak imkansız değildir.
Bunu sağlayabilmek adına planlarını biraz daha esnek hazırlamanı ve mümkünse 3 fazlı oluşturmanı öneririm.

1. faz : o gün mutlaka yapılması gerekenler.
  2. faz: o gün bitmese de olur, ancak yaparsan sonrasında ders planını rahatlatacak konular
  3. faz: bugün, yarın gibi aciliyeti olmayan konular.

Direkt olarak 7’de veya 7.15 de başlama fikri zamanın üzerinde baskı yapmasına sebep olabilir. "Şu saate kadar bu konuları bitirmeyi hedefliyorum " gibi daha esnek, tolere edilebilir planları denemeni tavsiye ederim.

Verimli geçme potansiyeli olan bir gün için 2. ve 3. faza kadar ilerlemeyi planlayabilirsin. Ertesi gün daha az çalışma eğiliminde olursan, çalışma planını 1. faz ile sınırlı tutabilirsin. Bu sayede ders çalışma anlamında sürekliliği sağlayabileceğini umuyorum.

Herhangi bir durumda dilediğin gibi yazabilirsin.

Sevgiler.

Verimli ders çalıma teknikleri ile ile ilgili sana bir blog önerebilirim. Bende hiç odaklanamayan biriydim, şimdi birazda olsa azaldı o durum.

Buse2 merhaba yazdıklarını okurken evet bu benim düşüncelerimin yazıya dökülmüş hali dedim. Eğer istersen beraber düzen oluşturabiliriz.

Verimli ders çalışma metodları ile ilgili araştırma yaparken şöyle bir içerik buldum sizlerede tavsiye ederim