Alan Seçiminde Aile Baskısı


#1

Merhaba, bu dönem 10. sınıfa geçiyorum Anadolu Lisesinde okuyorum. Bu sene alan seçeceğiz okulumuzda eşit ağırlık, sayısal ve dil alanları var sözel düşük bir ihtimal açılacak.
Sorun şu, ben eğer açılırsa sözele girmek açılmazsa sözel alanı olan bir Anadolu Lisesine(Yerleştirme puanım 465) gidip Boğaziçi ve ya ÖDTÜ Üniversitelerinden herhangi birinde Tarih Bölümü(1789-1815 arasına, Türkiye Cumhuriyeti Tarihine ve İslamiyet Öncesi Türk Tarihine büyük bir ilgi duyuyorum) kazanmak istiyorum(Sözelim çok iyi olduğu için yapabileceğimi düşünüyorum) fakat babam ( diğer aile fertleri fikrime karışmıyor) sayısal seçip herhangi bir mühendislik bölümünü kazanmamı ve kazanacağım üniversitenin ÖDTÜ ve ya İTÜ olması için baskı yapıyor ve neredeyse her hafta bu konu yüzünden kavga ediyoruz sözel zekası olan birisinin sayısalı kesinlikle yapabileceğini savunuyor* ve kesinlikle çok yüksek maaşlı(En az 10.000(!)) bir iş bulacağını iddia ediyor kendince garanti veriyor.
Ben tarih okuyup akademik kariyer yapmak ve ya arşivlerde çalışmak istiyorum şu anda B2 seviyesi İngilizce ve A2 seviyesinde Almanca biliyorum, kendi başıma Fransızca öğreniyorum okulumuzda bu yıl seçmeli ders olarak Osmanlıca var ve seçtim dil öğrenme konusunda yetenekliyim ve hafızam çok iyi.
Sizce ne yapmalıyım?
*9. Sınıf 1. ve 2. dönem derslerin ortalaması: Türk Dili ve Edebiyatı 99,20/İngilizce 98,80/Tarih 100/Matematik 50,40/Kimya 74,50(İki farklı öğretmen toplamda 5 ay derse girdi)/Almanca:100/Fizik 58/Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 47,50/Coğrafya 71,2 (1. Dönem yazılı ortalaması 84 2. Dönem yazılı ortalaması 91 sözlüler ve zorunlu, sınav yaparak puan verdiği proje yüzünden düşük)/Biyoloji 80,75
Not: Yurt Dışında okuma imkanım var Dayım her türlü masrafımı karşılayacığını söylüyor fakat anne ve babam yurt dışında okumamı istemiyor


#2

Aslında notların herşeyi söylüyor. Bazen anne-babalar bunu görmek istemiyor. Birini duymuştum. Ailesi ısrarla sayısal okusun istemiş. Bi şekilde ikna etmiş ailesini alan değişimi sırasında. Bu sene tüm arkadaşlarına fark attı. Sözele geçmekle en iyisini yaptı. ODTÜ Felsefeyi kazanmış. Okulda rehberlik varsa onunla konuş. Ailenle görüşüp yönlendirsinler. Bence dil de okuyabilirsin. Bu konuda da yeteneklisin. Belki de diğer branşlarda neler yapabileceğini araştırıp babanı ikna edecek bir konuşma yapabilirsin.